fbpx

Dieta a nietrzymanie moczu – czego nie jeść?

Czy Twoja dieta ma wpływ na nietrzymanie moczu? Gubienie moczu jest niewygodne, może powodować zażenowanie i zabierać Ci całą radość z życia. Nie musi być jednak normą. Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, po porodzie, czy masz 60 lat lub jesteś młodą, wysportowaną kobietą, nietrzymanie moczu nie musi Ciebie dotyczyć. 

Czynniki zwiększające nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu, znane również jako inkontynencja, może być spowodowane przez wiele czynników, które znacząco zwiększają to ryzyko. Przede wszystkim wiek stanowi istotny element predysponujący. Wraz z upływem lat, mięśnie dna miednicy oraz struktury anatomiczne stopniowo osłabiają się, utrudniając zachowanie pełnej kontroli nad oddawaniem moczu. Ponadto, styl życia i nawyki również odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu ryzyka nietrzymania moczu.

Oto niektóre czynniki, które zwiększają ryzyko nietrzymania moczu:

  • ciąża,
  • poród,
  • nadwaga i otyłość,
  • wyczynowy sport,
  • wiek około i pomenopauzalny,
  • przebyte zabiegi chirurgiczne w zakresie miednicy mniejszej
  • ciężka praca fizyczna,
  • przewlekłe zaparcia,
  • przewlekłe choroby z kaszlem,
  • praca siedząca,
  • nieprawidłowe nawyki toaletowe
  • jakość tkanek.
  • genetyka

i… Twoje nawyki żywieniowe.Jeśli zmagasz się z nietrzymaniem moczu, powinnaś w pierwszej kolejności (zaraz po umówieniu się na wizytę u fizjoterapeutki uroginekologicznej) wyeliminować ze swojej diety wszystkie produkty, które podrażniają pęcherz.

Czego nie jeść przy nietrzymaniu moczu?

Kawa i herbata – zawarta w nich kofeina i teina mają działanie moczopędne. 

Tak, to prawda. Zarówno kofeina, która występuje głównie w kawie, jak i teina, zawarta głównie w herbacie, są naturalnymi związkami chemicznymi z grupy alkaloidów, które wykazują działanie moczopędne. Oznacza to, że mogą one zwiększać produkcję moczu przez nerki i prowadzić do częstszego oddawania moczu.

Kofeina i teina działają na organizm poprzez wpływ na układ nerwowy i układ moczowy. Działa pobudzająco na mózg, poprawiając czujność i koncentrację. Jednakże, jednym z efektów ubocznych tych substancji jest zwiększona produkcja moczu. To zwiększone wydalanie płynów z organizmu może prowadzić do częstszego oddawania moczu.

Alkohol – zaburza działanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za koordynację mózgu z układem moczowym. Układ moczowy jest regulowany przez złożone mechanizmy neurologiczne, które kontrolują zarówno oddawanie moczu, jak i jego retencję. Alkohol może wpłynąć na działanie neuroprzekaźników, takich jak GABA (kwas gamma-aminomasłowy), który ma działanie uspokajające na układ nerwowy. Mogą wystąpić zakłócenia w komunikacji między neuronami, co potencjalnie wpłynie na koordynację pomiędzy mózgiem a układem moczowym.

Co zrobić z nietrzymaniem moczu?

Jeśli zmagasz się z nietrzymaniem moczu, warto również wyeliminować napoje gazowane i soki grejpfrutowe (i inne cytrusy).

Możesz wypełniać dzienniczek mikcji przez kilka dni, zapisując również co jadłaś i piłaś tak, żebyś mogła również zwrócić uwagę na to, czy nietrzymanie moczu lub parcia naglące nie pojawiają się po konkretnych produktach.

Pobierz dzienniczek mikcji TUTAJ

Masa ciała a nietrzymanie moczu

Nadwaga i otyłość (głównie brzuszna) mają wpływ na pęcherz i mięśnie dna miednicy. Zmniejszenie wagi ciała już o 5% może mieć pozytywny wpływ na problem gubienia moczu. 

Natomiast jeśli chodzi o dietę, istnieje również kilka zaleceń, które mogą pomóc Ci łagodzić objawy i dbać o prawidłową masę ciała.

  1. Nawadnianie. Odpowiednia ilość wody w ciągu dnia (30ml na 1kg masy ciała) przyjmowana równomiernie w ciągu dnia (a nie nadrabianie przed snem), pomogą uniknąć Ci nagłego pragnienia i nagłej potrzeby oddania moczu.
  2. Zawartość błonnika w diecie. Żywność bogata w błonnik (np. produkty pełnoziarniste, warzywa) mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, chronić Cię przed zaparciami (które również zwiększają ryzyko nietrzymania moczu), a także pomóc w utrzymania zdrowego układu moczowego.
  3. Witamina C. Odpowiada między innymi za produkcję kolagenu, który wpływa na elastyczność tkanek (również tych budujących pęcherz i mięśnie dna miednicy). Możesz ją znaleźć m.in. w natce pietruszki, dzikiej róży, papryce i czarnej porzeczce.
  4. Magnez. Ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów. Zmniejsza skurcze mięśni, które mogą być jedną z przyczyn nietrzymania moczu.

Co jeszcze możesz zrobić dla swoich mięśni dna miednicy?

  1. Umów się do fizjoterapeutki uroginekologicznej, która ocenia stan Twoich mięśni dna miednicy i zaleci sposób działania. 
  2. Dbaj o prawidłowe nawyki toaletowe: nie sikaj na zapas, unikaj zatrzymywania strumienia moczu, unikaj przetrzymywania moczu, dbaj o prawidłową pozycję do oddawania moczu i wypróżniania, nie przesiaduj na toalecie.
  3. Dbaj o prawidłową postawę ciała. Zaokrąglone plecy, nieprawidłowe ustawienie miednicy, spędzanie połowy dnia w nieprawidłowej pozycji również może wpłynąć na Twoje mięśnie dna miednicy. Zerknij na ten FILM 
  4. Pobierz mojego eBooka lub dołącz do kursu – pomogę Ci przejść przez proces odzyskiwania kontroli nad swoim pęcherzem tak, byś mogła się cieszyć zdrowym i silnym ciałem nawet w ciąży i na emeryturze.

Trzymam kciuki!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart